تابعیت ترکیه از طریق ازدواج یکی از راه های شناخته شده برای شهروندی ترکیه است.

شرایط لازم برای کسب حق شهروندی ترکیه از طریق ازدواج در ماده 16 قانون شهروندی شماره 5901 درج شده است. با وجود این شرایط به صورت عینی، فرد خارجی می تواند برای اخذ تابعیت ترکیه به دلیل ازدواج اقدام کند.

شرایط اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج چیست؟” شرایطی را که قانون باید برای اخذ تابعیت تحت عنوان داشته باشد توضیح داده ایم.

با این حال، می‌توانید مقاله ما را با عنوان « درخواست و شرایط شهروندی ترکیه » بخوانید تا سایر راه‌های شهروندی ترکیه را بررسی کنید .

شرایط اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج چیست؟

یک خارجی تنها با ازدواج نمی تواند تابعیت ترکیه را کسب کند. هر خارجی که می خواهد تابعیت ترکیه را بگیرد باید شرایط خاصی را داشته باشد.

بر این اساس، شرایط اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج توسط اتباع خارجی در ماده 16 قانون شهروندی شماره 5091 درج شده است. می توانیم این شرایط را به صورت زیر فهرست کنیم:

 • ازدواج انجام شده با یک شهروند ترکیه باید حداقل 3 سال بدون وقفه ادامه داشته باشد. ازدواج نیز باید در زمان درخواست در حال انجام باشد.
 • خارجی که با یک شهروند ترکیه ازدواج می کند موظف است پس از ازدواج ازدواج خود را تضمین کند و زندگی خود را در این اتحادیه ادامه دهد. ازدواج مجرد برای اخذ تابعیت کافی نیست. ملموس ترین سند ازدواج در یک خانواده زندگی می کند. با این حال، روند تضمین تداوم اتحادیه نباید در داخل مرزهای ترکیه ادامه یابد. ازدواج های خارج از کشور مانعی برای اخذ تابعیت ترکیه نمی باشد.
 • اگر خارجی در هر گونه فعالیت ناسازگار با ازدواج ازدواج کند، ممکن است حق خود را برای درخواست تابعیت از دست بدهد. این شرایط را که می توان آن را کاملاً گسترده تفسیر کرد، می تواند با توجه به جریان عادی زندگی محدود شود.
 • اتباع خارجی که هرگونه فعالیت مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی داشته باشد، حتی در صورت ازدواج با فرد ترک، حق شهروندی ترکیه را نخواهد داشت. از مصادیق این فعالیت ها می توان به خرید و فروش مواد مخدر، قتل عمدی، فحشا و … اشاره کرد. اما دولت ترکیه این را بسیار گسترده تفسیر می کند.

اخذ شهروندی ترکیه با ازدواج

مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج

هر خارجی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده و می خواهد تابعیت ترکیه را دریافت کند باید با مدارک زیر اقدام کند.

البته لازم به ذکر است که مدارک مورد نیاز بسته به شرایط ممکن است متفاوت باشد و در عمل گاهی پس از درخواست مدارک اضافی درخواست می شود. همکاری با وکیلی که روی درخواست های شهروندی در این زمینه کار کرده است بسیار مهم است تا مدارک مفقودی وجود نداشته باشد. در صورت مفقود شدن مدارک، تمدید روند درخواست شهروندی یا رد کامل درخواست ممکن است مواجه شود.

مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت ترکیه از طریق ازدواج به شرح زیر است:

 1. اگر قرار است درخواست با وکیل انجام شود، وکالتنامه مجاز مخصوص صادر شده توسط دفتر اسناد رسمی.
 2. فرم درخواست شهروندی ترکیه
 3. شماره شناسایی خارجی
 4. کپی محضری پاسپورت یا سند مشابه با ترجمه ترکی.
 5. کپی شناسنامه همسر ترک.
 6. کپی محضری و ترجمه ترکی شناسنامه خارجی.
 7. گواهی ازدواج
 8. اجازه اقامت
 9. هر سندی که مدرکی دال بر وجود وحدت خانواده ارائه دهد.
 10. 2 عکس بیومتریک در سایز 50×60 با زمینه سفید (باید در 6 ماه گذشته گرفته شود.)
 11. در صورت وجود تصمیم قطعی شده دادگاه در مورد همسر خارجی، نسخه اصلی همان است.
 12. رسید هزینه خدمات درخواست شهروندی که در صندوق دار مالی واریز می شود.

برگزاری مراسم عروسی – جشن تولد – فرمالیته در استانبول – توسط شرکت مالتین

تابعیت از طریق فرآیند درخواست ازدواج

 1. اتباع خارجی که می خواهند تابعیت ترکیه را دریافت کنند باید ابتدا به فرمانداری واقع در شهرک مراجعه کنند. اگر فرد خارجی قصد دارد از خارج از کشور درخواست دهد، درخواست به نمایندگان خارجی ارائه می شود.
 2. بررسی می شود که آیا فرد خارجی شرایط قانونی برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج را دارد یا خیر.
 3. درخواست هایی که شرایط لازم در قانون را نداشته باشند رد می شوند.
 4. برای درخواست هایی که شرایط لازم در قانون را دارا باشند، پرونده ای حاوی مدارکی که تحت عنوان «مدارک لازم برای شهروندی ترکیه از طریق ازدواج» درج کرده ایم، توسط مراجع درخواست تهیه و به کمیسیون تحقیق و پژوهش شهروندی منتقل می شود.
 5. در کمیسیون بررسی و تحقیقات شهروندی، رسیدگی کمی بیشتر طول می کشد. با ورود پرونده به کمیسیون، بررسی های لازم توسط کمیسیون هم در پرونده و هم از لحاظ فیزیکی انجام می شود.
 6. با طرفین عقد در کمیسیون مصاحبه می شود و سوالاتی در مورد ازدواج پرسیده می شود. در این مرحله به نفع زوجین خواهد بود که دارای فرزندی برای اثبات پیوند زناشویی باشند.
 7. دانش ترکی همسر خارجی در مصاحبه ارزیابی می شود.
 8. پس از انجام بررسی های لازم، نظر کمیسیون بر روی فرم مصاحبه مربوط به اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج (VAT-E) نوشته می شود.
 9. پس از اعلام نظر جهت بررسی های لازم به امنیت استان ارسال می گردد.
 10. در نتیجه بررسی ها، پرونده مربوطه پس از اعلام نظر ریاست امنیت ولایت به ریاست نفوس و شهروندی ولایت ارسال می گردد.
 11. پرونده برای تصمیم گیری نهایی به وزارتخانه ارسال می شود.

مهم!: اگرچه این مراحل ساده به نظر می رسند، اما فرآیند پیچیده و دشوار است. مهم این است که فرآیند با وکیل متخصص در این زمینه انجام شود تا درخواست شما منجر به نتیجه منفی نشود. زیرا نتیجه منفی یک پروسه بسیار طولانی باعث می شود تا کاربرد بعدی سخت تر و اتلاف وقت شود.

درخواست شهروندی چقدر طول می کشد؟

تکمیل درخواست شهروندی در زمان معقول کاملاً منوط به تکمیل کامل و صحیح مدارک و شرایط مورد نیاز است. هر گونه مدارک ناقص یا نادرست ارسال شده روند را طولانی می کند. به همین دلیل ارائه مدارک کامل و صحیح به مرجع مربوطه هنگام درخواست تابعیت حائز اهمیت است.

اگر مدارک به طور کامل ارائه شود، درخواست شهروندی در 1-3 سال نتیجه می شود.

مراحل پیش روی اداره پس از درخواست شهروندی به دلیل ازدواج به شرح زیر است:

 1. کاربرد
 2. اثر انگشت
 3. تحقیقات استانی به پایان رسید
 4. کمیسیون
 5. مدارک به اداره کل ارسال شد.
 6. معاینه مقدماتی
 7. معاینه
 8. تحقیق بایگانی
 9. ارزیابی تحقیق
 10. مرحله تصمیم گیری

طلاق شخصی که دارای تابعیت ترکیه از طریق ازدواج است

با حکم طلاق دادگاه خانواده؛ عدم از بین رفتن تابعیت فردی که از طریق ازدواج تابعیت ترکیه شده است به وجود حسن نیت بستگی دارد.

از دست دادن تابعیت از طریق طلاق فقط در نتیجه سوء نیت همسر خارجی امکان پذیر است. سوء نیت ذکر شده در اینجا مقصر بودن همسر خارجی در طلاق نیست، بلکه این است که آیا برای اخذ تابعیت ازدواج کذب کرده است.

از وزارت مربوطه سوال می شود که آیا تابعیت فرد از بین می رود یا خیر؟ در این رابطه استانداری با وزارتخانه تماس خواهد گرفت.

مرگ همسر در تابعیت ترکیه بر اثر ازدواج

یک خارجی که حداقل 3 سال با یک ترک ازدواج کرده باشد می تواند از این دوره برای شهروندی درخواست دهد. با این حال، اگر همسر ترک پس از مدتی فوت کند، همسر خارجی می تواند بدون درخواست شرط ازدواج برای تابعیت ترکیه اقدام کند.

برای همسر خارجی که تابعیت ترکیه را دریافت می کند، نمی توان در مورد از دست دادن تابعیت به دلیل فوت همسر ترک صحبت کرد. تابعیت در همسر خارجی همچنان وجود دارد.

اهمیت وکیل در اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج

اگرچه حق شهروندی ترکیه از طریق ازدواج یک شهروندی استثنایی است که به خارجی ها اعطا می شود، اما برای استفاده از این حق به نفع خود، آگاهی عمیق از قوانین و مقررات مربوطه ضروری است. در غیر این صورت، خارجی که دارای حق شهروندی است ممکن است به دلیل هدایت نادرست یا اطلاعات ناقص از این حق محروم شود.

هر خارجی که می خواهد شهروند ترکیه شود باید از طریق یک وکیل اتباع خارجی یا یک وکیل شهروندی از حمایت حقوقی برخوردار شود تا روند پس از درخواست شهروندی را به سالم ترین شکل دنبال کند و از تضییع حقوق جلوگیری کند.

موضوع ما در این مقاله تابعیت ترکیه فقط از طریق ازدواج بود. برای اطلاع از تمامی جزئیات درخواست شهروندی ترکیه، مدارک مورد نیاز، مراحل درخواست، قبل و بعد، وضعیت فرزندان و همسر، حقوق و تعهدات و سایر موارد مهم، توصیه می کنیم مقاله ما، لینک که در بند سوم آمده است.

دانلود فرم درخواست شهروندی از طریق ازدواج

سوالات متداول

شرایط اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج چیست؟

حداقل 3 سال متاهل بودن و ازدواج همچنان

چند سال طول می کشد تا ازدواج کنید تا از طریق ازدواج شهروند ترکیه شوید؟

برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج باید حداقل 3 سال متاهل بمانید.

برای شهروندی کجا اقدام کنیم؟

اتباع خارجی که می خواهند تابعیت ترکیه را دریافت کنند باید ابتدا به فرمانداری واقع در شهرک مراجعه کنند. اگر فرد خارجی قصد دارد از خارج از کشور درخواست دهد، درخواست به نمایندگان خارجی ارائه می شود.

در صورت رد شدن درخواست شهروندی کجا باید درخواست داد؟

در صورتی که مرجع تصمیم گیری در اخذ تابعیت، هیات وزیران باشد، اعتراض به تصمیم وزارتخانه در شورای دولتی صورت می گیرد. در صورتی که مرجع تصمیم گیری در احراز تابعیت وزارت کشور باشد، نسبت به تصمیمات اداری این وزارتخانه می توان دعوای ابطال را در محاکم اداری مجاز اقامه کرد.

حقوق افراد خارجی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده اند چیست؟

خارجی که با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده است. شهروندان ترکیه عموماً از حقوقی مشابه شهروندان ترکیه برخوردارند به جز تعهد به انجام خدمت سربازی، انتخاب و انتخاب شدن، ورود به وظایف عمومی، واردات خودرو با معافیت و قوانین خاص.