مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه

  • ابتدا باید گواهینامه ایرانی خود را به ترکی ترجمه کنید. این ترجمه باید توسط کنسولگری ایران در استانبول صورت گیرد. برای ترجمه توسط کنسولگری باید به صورت اینترنتی از کنسولگری کد پیگیری بگیرید. برای دریافت کد پیگیری ابتدا باید در سایت میخک ثبت نام کنید و از سامانه نوبت دهی اقدام به دریافت نوبت خود نمایید. ( تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه )
تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه
گواهینامه ترکیه

باید اقامت قانونی ترکیه و در واقع کارت اقامت ترکیه که دارای اعتبار است، را داشته باشید.

بعد از اخذ کد پیگیری از سامانه نوبت دهی همراه با کپی و اصل مدارک ( پاسپورت ، کارت کیملیک پشت و رو ، گواهینامه ) خواسته شده به کنسولگری مراجعه کرده و بعد از پرداخت هزینه ی کنسولگری برای ترجمه گواهینامه ایرانی اقدام نمایید ( هزینه در تاریخ درج این مطلب 12 یورو می باشد) . و بعد از حدود یک هفته برای آدرس درخواست شده شما پست میگردد.

  • سپس به ترجمه مدرک تحصیلی نیاز دارید. ترجمه مدرک تحصیلی میتوند از موسسات رسمی ترجمه و یا کنسولگری انجام پذیرد و تایید نوتر شود.

با توجه به شلوغی گنسولگری برای مدارکی که نیاز به ترجمه و یا تائید خود کنسولگری ندارد میتوانید از طربق موسسات ترجمه استفاده کنید.

  • از دیگر مدارک مورد نیاز، برگه گواهی پزشکی می باشد که فرد باید به درمانگاه محل اقامت خود مراجعه نماید. و پس از انجام معاینه چشم و آزمایشات پزشکی، این گواهی را از درمانگاه بگیرد.
  • مدرک آخر که به آن نیاز دارید، فیش واریزی بانک به حساب اداره Yabancı sürücü belgesi می باشد.

دو کپی رنگی از کارت اقامت و گواهینامه ایران را به همراه آدرس ثبتی در ترکیه ، به اداره نفوس محل اقامت خود برده. برای مراجعه به اداره نفوس باید از قبل وقت (راندوو) بگیرید. برای این کار باید به سایت راندوو مراجعه نمایید. برای مشاهده سایت اینجا کلیک نمایید.

در روز راندوو با مدارکی که تهیه کردید مراجعه می کنید و بعد از تحویل مدارک، گواهینامه ترک به آدرس شما پست می شود. از زمان تحویل مدارک تا ارسال گواهینامه حدود ۱۰ روز زمان میبرد.

نکته قابل توجه این است که اخذ گواهینامه ترک به این روش، نیازی به آزمون ندارد و شما بدون آزمون می توانید گواهینامه خود را به گواهینامه ترک تبدیل کنید.

سوالات متداول

برای دریافت گواهینامه ترک نیاز به کارت اقامت می باشد ؟

بله . جهت دریافت گواهینامه ترک حتما باید کارت اقامت داشته باشید. در غیر اینصورت میتوانید با گواهینامه بین المللی تنها بمدت 6 ماه در ترکیه رانندگی گنید.

آیا امکان تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه میسر هست ؟

بله ، در صورت داشتن گواهینامه ایرانی ، مدرک تحصیلی ، کارت اقامت میتوانید با روش های ذکر شده اقادام به تبدیل گواهینامه بکنید.

هزینه تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه چقدر است ؟

با توجه به ترجمه گواهینامه در کنسلوگری ، ترجمه مدرک تحصیلی ، فیش واریزی به اداره پلیس و راهنمایی در حدود 1500 تا 2000 لیر می باشد.