تحصیل در ترکیه

گامی به سوی آینده درخشان با تحصیل در دانشگاه های ترکیه

انتخاب رشته و مقطع تحصیلی با مشاوره رایگان

فراهم کردن شرایط و مدارک درخواستی

اخذ ویزا ، همکاری در تامین خوابگاه و اقامت

تضمین اعتماد و پذیرش بهمراه هزینه پرداختی

مطالب مهم و کارآمد
تحصیل و پذیرش دانشجو در ترکیه

7 دلیل برای تحصیل در ترکیه

می‌پرسید چرا در ترکیه تحصیل کنید؟ ساده است! 7 دلیل زیر بصورت رسمی طبق آمار اعلام شده است.

  • سیستم آموزشی در ترکیه : ترکیه در سال 2010 در بین کشورهای جهان در تحقیقات علمی و دانشگاهی رتبه هفدهم را کسب کرد.
  • جذابیت دانشجویان بین المللی در ترکیه : اکثر دانشگاه ها مسکن مدرن دانشگاهی را به دور از سر و صدای شهرها فراهم می کنند. ناگفته نماند که ترکیه اولین کشوری بود که ویزا را به صورت آنلاین صادر کرد و به این ترتیب کار را برای دانشجویان آسان کرد.
  • آموزش زبان : در مورد زبان، اکثر دانشگاه ها به زبان ترکی تدریس می کنند. با این حال، بسیاری از دانشگاه های دولتی در رشته های خاصی مانند پزشکی و مهندسی، به عنوان مثال، به زبان انگلیسی و همچنین ترکی تدریس می کنند. برای دانشگاه های خصوصی، اکثر دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می کنند.
  • نیروگاه اقتصادی و سیاسی :‌ رونق سیاسی و اقتصادی ترکیه را به شانزدهمین اقتصاد قدرتمند جهان تبدیل کرد. این امر پس از طبقه بندی آن به عنوان یک کشور در حال توسعه اتفاق افتاد.
  • آینده تحصیل در ترکیه : طبق اعلام دولت ترکیه، در سال 2023 تعداد دانشگاه ها به بیش از 500 دانشگاه خواهد رسید! به لطف سیاست دولت ترکیه در ده سال گذشته، 6 دانشگاه ترکیه در لیست 500 دانشگاه برتر جهان انتخاب شدند! زمان شروع سفر برای تحصیل در ترکیه فرا رسیده است!
  • هزینه های زندگی در ترکیه پایین است : هزینه زندگی همراه با شهریه فاکتور مهمی است که در انتخاب مقصد تحصیلی در خارج از کشور باید در نظر بگیرید. و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، ترکیه برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. نیازهای اولیه شما مانند غذا، سرگرمی و حمل و نقل به راحتی ارزان و به راحتی قابل دسترسی هستند. هزینه اقامت دانشجویی در ترکیه حدود 300 تا 500 دلار در ماه است. علاوه بر این، دانشجویان می توانند از تخفیف در بسیاری از موارد مانند حمل و نقل عمومی، بلیط سینما و غیره بهره مند شوند.
  • مطالعه در محیط چند فرهنگی ترکیه : ترکیه کشوری چند قومیتی است که به عنوان پلی بین شرق و غرب قرار دارد. نزدیکی این کشور به قاره آفریقا نیز به غنای فرهنگ ترکیه کمک کرده است. این دیگ ذوب فرهنگی دلیل کافی برای دانشجویان بین المللی برای انتخاب ترکیه و کسب تجربه تحصیلی غنی در خارج از کشور است. علاوه بر این فضای چندفرهنگی، مردم ترکیه به گرمی و مهمان نوازی خود نسبت به خارجی ها معروف هستند.

سوالات متداول

سوال و جواب های پرتکرار در خصوص تحصیل در ترکیه

آیا برای تحصیل در ترکیه نیاز به مدرک زبان ترکی است؟

بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود. برای تحصیل به زبان ترکی، کارنامه تومر و برای ارشد و دکتری تافل و یا yds الزامی است.

مواد امتحانی آزمون یوس ترکیه چیست؟

ریاضی، تست هوش و هندسه

چگونه می‌توانم از هزینه‌های تحصیلی و زندگی در ترکیه آگاه شوم؟

مقالات متعددی در وی سایت ما منتشر شده ولی با توجه به معیارهای هر شخص و سبک زندگی قطعا نمیتوان تخمین درستی را بعمل آورد. تمامی این موارد در طریق مشاوره و تجربه زندگی بدست خواهد آمد.

آیا امکان تحصیل در دانشگاه های ترکیه بدون آزمون امکان پذیر هست ؟

بله. در برخی از داشنگاه های خصوصی و با پرداخت هزینه و شهریه دلاری امکان پذیرش در هر رشته دلخواه امکانپذیر هست. فقط شرایط استثنایی هم دارد که در مشاوره های تلفنی بیان میشود.

آزمون یوس ترکیه در چه زمانی برگزار می­شود؟

معمولا آزمون یوس دانشگاه­های ترکیه از اواخر فروردین شروع شده و تا اواسط خرداد طول می­کشد. دلیل یکسان نبودن تاریخ اینست که هر دانشگاه، خود اختصاصاً آزمون خود را برگزار میکند و آزمون ملی نیست.

آیا امکان کار پاره وقت دانشجویی در ترکیه برای دانشجویان وجود دارد؟

بله، امکان کار پاره وقت برای دانشجویان در ترکیه وجود دارد. در واقع، بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه اجازه کار پاره وقت را به دانشجویان خود می‌دهند تا از نظر اقتصادی بهبود پیدا کنند و همچنین تجربه شغلی کسب کنند. بسته به دانشجویی که هستید و جزئیات استخدام، شما می‌توانید در بیشتر صنایع و کسب و کارهای مختلف شامل: فروشگاه ها، رستوران ها، مراکز خدماتی، کارهای آنلاین و … کار کنید. در هر صورت، اگر می‌خواهید در طول تحصیل خود کار کنید، بهتر است با دفتر مربوطه در دانشگاه خود تماس بگیرید تا نحوه کار پاره وقت را در آن دانشگاه به دست آورید و سپس به دنبال تصمیم گیری برای بررسی امکانات، زمان و بهترین شرایط کار باشید.

آیا با تحصیل در دانشگاه های ترکیه امکان مهاجرت و کار در اروپا و آمریکا وجود دارد؟

بله، تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌تواند درآمدی برای اخذ پذیرش از دانشگاه و تجربه شغلی بعدی شما باشد، همچنین در برخی موارد می‌تواند برای کسب امتیاز مهاجرتی به کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و نیز اعضای اتحادیه اروپا مفید باشد. با این حال، باید توجه داشت که مهاجرت به کشورهای دیگر بسته به قوانین و مقررات مختلفی می‌تواند مستلزم گذراندن آزمون‌های خاصی یا تجربه کاری در حوزه تخصصی شما باشد و فقط داشتن مدرک دانشگاهی به تنهایی کافی نیست. همچنین برای کار کردن در کشورهای خارج از ترکیه اخذ مجوز و ویزای کار برای شما الزامی است. به طور کلی، تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می‌تواند فرصت بهبود زندگی و شغلی شما باشد، با این حال، برای رفتن به کشورهای دیگر با چالش های کمتری مواجه هستید.

میانگین هزینه های زندگی برای دانشجویان در ترکیه چقدر است؟

بسته به شرایط زندگی هر فرد و همچنین شهرستان محل تحصیل میتواند متفاوت باشد. شهرهای بزرگ هزینه های بیشتری نسبت به شهرهای کوچک دارند. همچنین زندگی در خوابگاه با اجاره منزل متفاوت است. ولی اگر میانگن گرفته شود بطور متوسط در هر ماه حدود 6000 تا 20.000 لیر هزینه زندگی خواهد بود.

آیا در دانشگاههای ترکیه قانون منع حجاب اجرا می شود؟

خیر، در دانشگاه‌های ترکیه از سال 2014، قانون منع حجاب رسماً لغو شد. بنابراین، دانشجویان حق دارند که به دلخواه و با توجه به مذهبی که دنبال می‌کنند، حجاب بپوشند. در حقیقت، برخی از دانشگاه‌های ترکیه از ابتدا قوانین خود را برای چنین ممانعتی لغو کرده‌اند. در ترکیه، دین و باورهای مذهبی هر شخص محترم هستند و دولت ترکیه تحت تأثیر آرای مردم، اجازه استفاده از عرف مذهبی در مکان‌های عمومی و دانشگاه‌ها را می‌دهد. بویژه در دانشگاه‌هایی که دانشجویان از داخل و خارج کشور حضور دارند، بیشترین توجه به فرهنگ های مختلف و احترام به عقاید آنها صورت می‌گیرد.

شرایط افتتاح حساب در بانک های ترکیه برای دانشجویان چیست؟

برای افتتاح حساب در بانک های ترکیه، دانشجویان باید مستندات زیر را تهیه کنند: شناسنامه دانشجو کارت دانشجویی آدرس دقیق دانشگاه آدرس محل اقامت در ترکیه اقامت‌نامه سند تأیید اطلاعات بانکی، که توسط دانشگاه ارائه می‌شود. مبلغ اولیه برای افتتاح حساب معمولاً دانشجویان برای افتتاح حساب، به بانک مربوطه مراجعه کرده و مستندات لازم را تحویل می‌دهند و در صورتی که مشکلی برای تأیید مشخصات دانشجو وجود نداشته باشد، حساب برای دانشجو باز می‌شود. بعضی از بانک‌ها می‌توانند حداقل مبلغی را که باید بابت افتتاح حساب واریز شود، تعیین کنند. به عنوان مثال، بانک‌ها معمولاً حداقل مبلغ 1000 TRY را برای افتتاح حساب‌های جدید از دانشجویان می‌طلبند، اما این ممکن است در هر بانک متفاوت باشد. مهم است بدانید که بعضی بانک‌ها می‌توانند از دانشجویان خارجی مستندات بیشتری برای افتتاح حساب بخواهند.

آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای ترکیه وجود دارد؟

بله. در اغلب دانشگاههای دولتی و خصوصی ترکیه، رشته های تحصیلی به انگلیسی هم ارائه میشوند.

برای ورود به دانشگاههای دولتی میشه بجای یوس از sat هم استفاده کرد؟

ورود به دانشگاه‌های دولتی در ترکیه برای داوطلبان خارجی از طریق آزمون یوس (YÖS) امکان‌پذیر است. با این حال، برخی دانشگاه‌های ترکیه ممکن است از آزمون های دیگری به جز یوس نظیر، آزمون SAT، TOEFL و GCE A-level (در صورتی که شما در یکی از کشورهایی مانند انگلستان سطح تحصیلات را دریافت کرده اید) را به عنوان شرط ورود به دوره‌های خود قبول کنند. اما باید توجه داشت که برای شرکت در این آزمون‌ها، فرایند ثبت نام و مدارک مورد نیاز با سیستم YÖS متفاوت است و هر آزمون ممکن است نیاز به مدارک خاص و هزینه‌های جداگانه داشته باشد. بنابراین، بهتر است با دانشگاهی که قصد ورود دارید تماس بگیرید و بررسی کنید که آزمون‌های مورد قبول آن دانشگاه و مدارک لازم برای شرکت در آن‌ها کدامند؟

چگونه می‌توان ویزای تحصیلی برای ترکیه دریافت کرد؟

برای دریافت ویزای تحصیلی در ترکیه، باید از سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود، مدارک مورد نیاز را تحویل دهید. این مدارک شامل: مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی، گذرنامه و عکس پاسپورت است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

آیا فرصت‌های کاری پس از فارغ التحصیلی در ترکیه وجود دارد؟

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های ترکیه، فرصت‌های شغلی گسترده‌ای وجود دارد. ترکیه یک بازار کار پویا و چندجانبه دارد که برای افراد فارغ التحصیل رشته‌های مختلف فرصت‌های شغلی زیادی در اختیار قرار می‌دهد. بعضی از رشته‌های پر طرفدار و رایج در ترکیه شامل IT، مهندسی، معماری، مالی، بازرگانی، زبان‌شناسی، بهداشت و پزشکی است.

آیا با دیپلم انسانی می توان در ترکیه پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی خوند؟

ترکیه محدودیتی برای ورود به رشته پزشکی برای هیچ رشته ای ندارد، صرفا نیاز است که متقاضی از ایران دیپلم 12 ساله را اخذ کرده باشد و یا مدرک کاردانی داشته باشد.

آیا میشه در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی با آزمون بورسیه گرفت؟

برای رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این احتمال بسیار کم است، اما برای سایر رشته ­ها در صورتی که متقاضی نمره بالاتری نسبت به نمره مدنظر دانشگاه کسب کند می­تواند درخواست بورسیه تحصیلی نماید.

عمده تفاوت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ترکیه

  • دانشگاه‌های دولتی: هزینه‌های تحصیلی کمتر، پذیرش بیشتری از دانشجویان بومی، اغلب برنامه‌های تحصیلی به زبان ترکی
  • دانشگاه‌های خصوصی: هزینه‌های تحصیلی بیشتر، امکانات بهتر، بیشتر برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی

رتبه بندی 20 دانشگاه برتر ترکیه در سال 2023

این جدول بر اساس 13 شاخص عملکرد با دقت کالیبره شده است که عملکرد یک موسسه را در چهار حوزه: آموزش، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی اندازه گیری می کند.

رتبه جهانینام دانشگاهتعداد دانشجویان FTEتعداد دانشجویان به ازای کارکناننسبت دانشجویان بین‌المللینسبت زن:مرد
401–500Cankaya University7,11325.41%46 : 54
401–500Koç University5,88219.78%48 : 52
401–500Sabancı University3,81920.010%38 : 62
501–600Middle East Technical University17,15122.510%48 : 52
601–800Bahçeşehir University17,81347.218%49 : 51
601–800Hacettepe University38,44420.13%56 : 44
601–800Istanbul Technical University18,56224.215%37 : 63
801–1000Bilkent University9,68214.28%46 : 54
801–1000Boğaziçi University12,61422.33%45 : 55
801–1000Duzce University21,55235.58%44 : 56
801–1000Firat University39,96120.65%37 : 63
801–1000Istanbul Medeniyet University10,53613.43%52 : 48
801–1000Ozyegin University5,95827.27%44 : 56
1001–1200Atılım University8,32511.17%42 : 58
1001–1200Istanbul University59,25025.18%53 : 47
1001–1200Istanbul University-Cerrahpaşa25,63821.73%36 : 64
1001–1200Necmettin Erbakan University18,42013.413%51 : 49
1001–1200Sakarya University40,33125.18%54 : 46
1001–1200Yıldız Technical University25,53226.011%48 : 52
1201–1500Acıbadem University2,7846.13%74 : 26

ارتباط با پشتیبانی از طریق کنفرانس آنلاین ZOOM

نیما قدسی

نیما قدسی

کارشناس و مدیر شرکت

امکان دریافت هرگونه مشاوره رایگان مهاجرتی در خصوص سرمایه گذاری | املاک | تحصیلی در ترکیه

Scan the code