ارزش پاسپورت ترکیه در سال 2021

خرید ملک در ترکیه می تواند به شما کمک کند که اقامت در کشور را سریعتر بدست آورید و طبق شرایطی (که در ادامه گفته می شود) شهروندی ترکیه را نیز بدست آورید.

پاسپورت این کشور در سال 2019 با امتیاز 129 یکی از برترین پاسپورت های جهانی بود. اما با اتفاق جهانی کرونا به امتیاز 74 نزول کرد .

ارزش پاسپورت ترکی

هم اکنون پاسپورت ترکیه در سال 2021 با امتیاز 97 در رتبه 23 جهان قرار دارد. برای 54 کشور دنیا ویزای رایگان ، برای 43 کشور دنیا ویزای در زمان رسیدن قابل ثبت و برای 101 کشور دنیا نیاز به درخواست ویزا قبل از عزیمت می باشد.

ایران هم اکنون رتبه 77 جهانی را دارد که تنها به 6 کشور دنیا ویزای رایگان ، 31 کشور ویزای زمان رسیدن و 161 کشور نیاز به درخواست ویزا دارید.

نقشه ارزش ویزای ترکیه در تاریخ 2021/05/20

چرا خرید ملک در ترکیه

طی سال های متوالی که پشت سر گذاشته شده، خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان افزایش یافته.

نزدیکی این دو کشور و پرواز 2-3 ساعته یکی از دلایل این موضوع است.

با توجه به نقشه جهانی بالا اگر شما دارای شهروندی ترکیه باشید برای عزیمت به کشورهای :

 • رنگ سبز:نیار به درخواست ویزا نیستید و هر لحظه میتوانید سفر کنید
 • آبی رنگ :نیاز به درخواست ویزای الکترونیک هستید و بصورت آنی میتوانید با پرداخت هزینه دریافت کنید.
 • زرد رنگ : در زمان رسیدن به مقصد امکان دریافت ویزا وجود دارد و بصورت آنی برای شما صادر خواهد شد. (  Cote d’Ivoire . Jamaica e . Mexico . Sri Lanka )
 • قرمز رنک : برای عزیمت به این کشورها نیاز به درخواست ویزا از کنسول گری آن گشور می باشد . دلیل افزایش شاخص های قرمز رنگ در یکسال اخیر از سال 2019 بدلیل شیوع ویروس کرونا بوده است. برای مثال کشور آلمان بدلیل وضعیت کرونای فعلی ترکیه را به حالت BAN درآورده.
قیمت های ملک در ترکیه - منطقه بشیکتاش
قیمت های ملک در ترکیه – منطقه بشیکتاش

قیمت ملک های ترکیه

کمترین میزان قیمت ملک در ترکیه بسته به شهرهای مختلف تغییرات اساسی دارد بنده در این مقاله فقط در خصوص شهر استانبول سخن خواهم گفت.

در پاراگراف زیر حداقل ها و ترین های استانبول را برایتان اسم میبریم :

 • کمترین میزان قیمت ملک در استانبول برای یک واحد کلید نخورده استودیو (0+1) حداقل 250.000 لیر می باشد. ( منطقه Esenyurt )
 • بهترین مناطق اروپایی استانبول ، بشیکتاش ، ساری یر  ، باکیر کوی ، باهچه شهیر (مناسب شهروندی ترکیه)
 • بهترین مناطق  آسیایی استانبول ، بیکوز ، آتاشهیر ، کادیکوی ، اوسکودار (مناسب شهروندی ترکیه)
 • دورترین مناطق استانبول به مرکزیت شهر ، Gebze , Sancaktepe , Esenyurt  Beylikdüzü , Büyükçekmece
 • روبه رشد ترین مناطق در سال های اخیر ، Avcilar , Basin Express , Maslak , Kartal , Kağıthane
استانبول - خرید املاک

مزایای خرید ملک در ترکیه:

 • هزینه های جاری در ترکیه نبست به کشور های آمریکایی و اروپایی دیگر کمتر می باشد.
 • وجود محصولات با کیفیت ، نزدیکی فرهنگ معاشرت و همسایگی.
 • مراکز تفریحی و سرگرمی با گردشگری بالا، مناطق ساحلی و دریای مدیترانه ، دریای سیاه و …
 • آسانی خرید ملک توسط دولت ترکیه از سال 2018 تنها با پاسپورت اماکن خرید وجود دارد.
 • املاک بصورت آپارتمانی، مجتمعی آپارتمانی ، رزیدانسی و ساحلی هستند ؛ خرید ملک به صورت قسطی میتواند انجام شود و سند از قبل به نام شما زده میشود.
 • سیستم حمل و نقل عمومی (مانند مترو، متروباس ، تاکسی، هواپیما و غیره) کارا و در دسترس است.
 • سرمایه گذاری با خرید ملک و گرفتن شهروندی کشور تنها با 400.000 دلار

متوسط قیمت املاک در استانبول

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پلت فرم ارزیابی املاک و مستغلات Endeksa، قیمت مسکن در استانبول در یک سال گذشته 24 درصد افزایش یافته است در حالی که اجاره بها 145 درصد افزایش یافته است.

میانگین قیمت فروش متر مربع مسکونی در استانبول 20.208 لیر و متوسط ​​قیمت مسکن 2.424.960 لیر بوده است. قیمت هر متر مربع در استانبول در حال حاضر بیش از 65 هزار لیر است

مناطقی که بیشترین افزایش ارزش سالانه در استانبول را داشتند به ترتیب :  شیشلی، بی اوغلو و آتاشهیر بودند. قیمت مسکن در شیشلی در یک سال گذشته 347 درصد افزایش یافته است. در حالی که میانگین قیمت فروش متر مربع مسکونی در شیشلی 35.865 لیر بوده است. متوسط ​​قیمت فروش مسکونی 4.052.745 لیر است.

در بی اوغلو تغییر ارزش در 1 سال گذشته 333 درصد بوده است، در حالی که میانگین قیمت فروش متر مربع مسکونی 31.441 لیر و متوسط ​​قیمت مسکن 3.164.100 لیر بوده است.

قیمت ها در آتاشهیر 300 درصد افزایش یافت که باعث شد میانگین قیمت فروش متر مربع مسکونی به 26.955 لیر افزایش یابد. میانگین قیمت مسکن در آتاشهیر 3.099.825 ​​لیر است.

مناطقی که بالاترین میانگین قیمت فروش متر مربع مسکونی را دارند به ترتیب ساریر، بشیکتاش، کادیکوی و باکرکوی هستند. میانگین قیمت متر مربع در سارییر به 65.593 لیر، در بشیکتاش به 63.246 لیر، در کادیکوی به 46.775 لیر و در باکرکوی به 46.070 لیر رسید.

 

حداقل قیمت خانه در استانبول

در ترکیه، حداقل قیمت 250 هزار لیر میباشد که فقط برای سوئیت کافی می باشد. امکان پیش خرید ملک نیز وجود دارد و این قیمت در شهر های کوچکتر کمتر است و به 100 هزار لیر نیز میرسد.

ولی آیا این ملک خریداری شده چقدر ارزش خرید دارد جای بحث است. قبلا خارجی ها با توجه به قانون اقامت ترکیه اقدام به خرید املاک ارزان قیمت میکردند که این قانون زیر تغییر و به مبلغ 75 هزار دلار در 30 شهر بزرگ ترکیه رسید.

 

پروسه ی خرید ملک


شرکت مالتین میتواند در تمامی مراحل و پروسه خرید ملک در کنار شما باشد

ارتباط با مالتین

 • ترجمه گذرنامه از طریق سفارت ایران جهت خرید ملک ( اداره اسناد ترکیه Tapu فقط ترجمه کنسول گری را در خرید ملک به رسمیت می شناسد و شهر محل تولد شما بجز ملیت شما مهم است )
 • در این مرحله، شما میتوانید پول را به حساب فروشنده واریز کنید. دقت کنید حتما قرارداد نوتری تنظیم شده باشد و به هیچ عنوان مبلغ را بدون سند دریافت واریز نکنید.
 • پس از آن، وکیل شما می تواند قرارداد را طبق شرایط اسکان، مکان مشخص شده، تعداد طبقات و همینطور گذرنامه خریدار به مراجع ذی نشان دهد تا فرایند بر اساس قوانین ترکیه صورت پذیرد و سند رسمی ثبت شود. نام این سند TAPU می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع اسناد ترکیه میتوانید مقاله ما را در این زمینه مطالعه نمایید.
نکات مهم در زمان خرید ملک در ترکیه


 • این سند شامل : عکس مالک و بارکد که نقشه هوایی ملک را در سامانه اداره اسناد رسمی نشان میدهد و امضای رسمی خریدار می باشد.
 • در مرحله انتقال سند به خریدار یا خریداران ملک در ترکیه، 4٪ از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض از افراد دریافت می کنند، که به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود.


ولی در بسیاری از موارد فروشنده در خصوص این موضوع مطرح میکند که مالیات ثبت سند بعهده مشتری می باشد.


 • برای اطمینان از ارزش ملک خریداری شده از سمت دادگستری بصورت اجباری برای خارجی ها EKSPERTIZ انجام  میشود که خریدار از ارزش واقعی ملک باخبر باشد.

اکسپرتیز یک ملک توسط اداره اسناد ترکیه انجام میگیرد و همیشه اختلاف بین مبلغ اکسپر و فروشنده موجود هست. در اصل اکسپر بدون در نظر گرفتن کیفیت ساخت فقط بر اساس منطقه ای ارزش گذاری میکند.


 • اگر ملک از بنگاه های معاملاتی باشد از طرفین 2% در کل به میزان 4% کمیسیون دریافت میشود.
 • هزینه مترجم رسمی حداکثر 1000 لیر ، اکسپرتیز حداقل 4000 لیر در سال 2023 برآورد میشود.


 


 

اخد اقامت و پاسپورت با خرید ملک

اگر قیمت ملک خریداری شده 400 هزار دلار باشد، شهروندی ترکیه به شما و همسرتان و فزرندان زیر 18 سال تعلق میگیرد. برای اطلاعات دقیق تر مقاله ما در این زمینه را مطالعه نمایید.


 

شهر استانبول

از نظر امکانات شهری و زیرساخت های حمل و نقل عمومی، شهر استانبول بهترین گزینه است و رشد قیمت خانه بیشتر از شهر های دیگر است.

جاذبه های گردشگری بسیار دارد و با توجه به تقاضای بالا برای ملک، فروش برای شما آسان می باشد. طبق ارقام سازمان آمار ترکیه، شهرهای استانبول، آنتالیا، بورسا، آنکارا و یالووا، تمرکز سرمایه گذاران خارجی املاک را به خودشان جلب کرده اند. خاصیت توریست پذیری این شهر ها بسیار است. رکورد خرید املاک توسط اتباع خارجی در سال های اخیر در ترکیه، رکورد جدید داشته.


مدیر ثبت اسناد و املاک و مستغلات Mehmet Zeki Adlı اظهار داشت تا به حال ( 2020 )  که 15.814 زمین و 213.308 خانه مسکونی به خارجی ها در سراسر ترکیه فروخته شده است.

یکی از شهرهایی که خارجی ها در سال 2020 بیشترین املاک غیر منقول را خریداری کردند ، استانبول با 17 هزار و 212 مورد غیر منقول بود. پس از استانبول ، آنتالیا با 6 هزار و 418 فروش ، آنکارا با 2 هزار و 330 فروش ، بورسا با 1260 فروش و یالووا با 1153 فروش پس از آن قرار گرفتند.


قوانین خرید ملک در ترکیه


خرید ملک به صورت اقساط

در بسیاری از پروژه های شهرک سازی ترکیه امکان خرید ملک به صورت اقساط  ممکن است. ولی تا زمانی مبلغ کامل پرداخت نشود سند در گرو خواهد بود.


قوانین خرید ملک در ترکیه:


 • افراد ایرانی حق خرید ملک در ترکیه را دارند.


 • مهاجران خارجی میتوانند تا 30 هکتار خرید کنند.


 • اگر شخصی زمینی را برای ساخت ملک خریداری میکند، تا 2 سال مهلت ساخت دارد.


 • در هر ناحیه، تنها %10 از زمین را مهاجران میتوانند خریداری کنند.


 • اتباع خارجی اجازه خرید ملک در نواحی نظامی و امنیتی را ندارند.

برای مطالعه دقیق تر در این خصوص میتوانید مقاله ما ” قوانین خرید ملک برای اتباع خارجی ” را ارزیابی بکنید.

مبلغ و شرایط اخذ شهروندی از طریق خرید ملک

حداقل ملک خریداری شده باید 400 هزار دلار آمریکا و از شهروند ترک خریداری شود و دقت نمایید از یک ملک فقط یک خانواده یکبار میتواند شهروندی کسب نماید.

اخذ اقامت ملکی به چه صورتی می باشد

مبلغ ملک در 30 شهر بزرگ ترکیه 75 هزار دلار و شهرهای کوچک 50 هزا دلار آمریکا می باشد. در خرید ملک برای اقامت ملکی دقت کنید در مناطق سفید باشد.

متوسط قیمت ملک در استانبول

با افزایش 145 درصد اجاره بها و 24 درصد قیمت ملک از سال 2022 تا 2023 میانگین مبلغ ملک در استانبول برای هر متر مربع 20.205 لیر می باشد

پاسپورت ترکیه چه ارزشی دارد

در حال حاضر پاسپورت ترکیه رتبه 23 جهان را داراست و برای 54 کشور دنیا ویزا رایگان - 42 کشور ویزای فرودگاهی و 101 کشور قابل درخواست است