در کشوری هزینه های زندگی خودش رو داره ترکیه به نسبت ایران در بعضی موارد مزایا و در بعضی موارد معایب خودش رو داره. برای مثال انرژی در ترکیه گرون هست ( آب ، برق ، گاز ) … ما لیستی براتون تهیه کردیم تا هزینه ها را ببینین. در ضمن حقوق کارگری در ترکیه برای سال 2021 به میزان 3700 لیر مقرر شده است.

کیفیت زندگی در ترکیه 2021

اغلب مهاجران خارجی قبل از شروع مسافرت خود به کشور ترکیه سوالات مهم و کلیدی درباره کیفیت زندگی در ترکیه دارند و این سوال بجا و بحقی است. به همین دلیل ما در این قسمت لازم دانستیم تا با استفاده از آمار و اطلاعات به روز به این سوال عزیزان پاسخ دهیم. مطمئنا کیفیت زندگی در ترکیه نسبت به خیلی از کشورهای خاورمیانه ای بالا است اما نسبت به کشورهای اروپایی پیشرو شاید نسبتا پایین باشد. شما سروران گرامی در جدول زیر می توانید با انواع شاخصه های کیفیت زندگی در کشور ترکیه 2021 و مجموع امتیاز این کشور آشنا شوید:

قسمتی از هزینه های روزانه زندگی در ترکیه

هزینه حمل و نقل در ترکیه

اگر چه هزینه بنزین در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی همانند یونان و پرتغال بسیار بالاست، اما هنوز هم هزینه بنزین در کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا و روسیه دو برابر قیمت بنزین در ترکیه می باشد. به همین دلیل، بسیاری از شهروندان ترک برای کاهش هزینه های حمل و نقل در این کشور، از ماشین های گازوئیلی بهره می گیرند. مالکان ماشین همچنین باید سالیانه در حدود TRY4000 (لیر) را برای هزینه هایی همانند جابجایی سوخت، بیمه و تعمیر ماشین کنار بگذارند.

در کشور ترکیه، انواع وسایل نقلیه اعم از تاکسی ها، تاکسی مترها، اتوبوس های تندرو، متروها و هواپیماها روزانه به ارائه خدمات حمل و نقلی به شهروندان ترک و اتباع خارجی می پردازند. اما استفاده از کارت های مترو یا کارت های اتوبوس برای تردد داخل شهری در این کشور رواج بیشتری دارد. میانگین هزینه ماهیانه حمل و نقل در کشور ترکیه در حدود TRY200 (لیر) می شود که نسبتا هزینه بالایی محسوب می شود.

هزینه زندگی در ترکیه در بخش درمانی

بر اساس قوانین مهاجرتی ترکیه، برای اقامت بیش از 90 روز در ترکیه نیاز به اخذ ویزای اقامت ترکیه وجود دارد و اگر قصد اقامت در ترکیه برای مدت کمتر از 65 روز باشد، فرد نیازمند دریافت مراقبت درمانی اجباری می باشد. هزینه اخذ ویزای اقامت ترکیه برای یک زوج در حدود TRY7000 (لیر) می باشد.

در ترکیه، مراقبت های درمانی بخشی از تامین اجتماعی به حساب می آید. پوشش تامین اجتماعی در ترکیه در قبال پرداخت هزینه منظم ماهیانه می باشد. متولی امور مراقبت های درمانی در کشور ترکیه، SGK (موسسه تامین اجتماعی) و وزارت بهداشت ترکیه محسوب می شوند. در طی سالیان اخیر، زیر ساخت بهداشتی و مراقبت های درمانی ترکیه دچار تحولات شگرفی شده است و این امر در ارائه خدمات درمانی کیفیت بالا منعکس می شود. مطابق مقررات جاری سازمان تامین اجتماعی ترکیه ، افراد باید حدود 20% از مخارج درمانی خود را پرداخت کنند تا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.

هزینه های خدمات شهری خانوار جهت زندگی در ترکیه

این بخش از هزینه های زندگی در ترکیه شامل هزینه های مصرف گاز، برق، تلفن و اینترنت می باشد که به صورت ماهیانه باید پرداخت شود. هزینه خدمات شهری در ترکیه فوق العاده ارزان می باشد. در اکثر خانه ها، گاز در کپسول های مخصوصی از فروشگاه های محلی خریداری می شود که هزینه سالیانه مصرف این نوع گاز تا TRY100 (لیر) می رسد. میانگین ماهیانه هزینه مصرف برق شهری در ترکیه در حدود TRY150 (لیر) می باشد که با محدود سازی مصرف دستگاه های تهویه هوا می توان این هزینه را تا حدود زیادی کاهش داد. همچنین، میانگین هزینه ماهیانه مصرف آب و فاضلاب در ترکیه در حدود TRY40 (لیر) می باشد.

گران ترین و ارزان ترین شهر ترکیه در سال 2021

در جدول ذیل با بررسی شاخص هزینه ها٬ گران ترین و ارزان ترین شهر ترکیه در سال 2021 مشخص شده اند:

رتبهشهرشاخص هزینه زندگی
1استانبول34.57
2آنکارا31.79
3بورسا31.48
4ازمیر31.19
5آنتالیا29.56

مقایسه هزینه زندگی در ترکیه و ایران

مطابق آمارهای بدست آمده در ماه مارس سال 2021 تورم در کشور ترکیه 12.6% می باشد. در نتیجه بر خلاف مردم سوئیس که به خاطر تورم 1.2% افزایش قیمت ها را احساس نمی کنند، هزینه زندگی در ترکیه سال به سال به میزان تورم افزایش پیدا می کند. اما در مجموع هزینه زندگی در کشور ترکیه در سال 2021 بدون احتساب اجاره منزل به میزان 12.01% از ایران ارزان تر است. اجاره منزل نیز در ترکیه به میزان 53.81% از ایران ارزان تر می باشد. در جدول ذیل قیمت بخش اجاره منزل در ایران و ترکیه مقایسه شده است.

ایران به دلار آمریکاترکیه به دلار آمریکا
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 456$اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 233$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 944$اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 407$

تورم در ترکیه

نرخ بالای تورم در ترکیه در سال 2021 نشان دهنده این است که متاسفانه مردم در این کشور امنیت اقتصادی بالایی نخواهند داشت و مدام با افزایش قیمت های مواجه اند. البته برخی از مشاغل در ترکیه از جمله مشاغل مربوطه به گردشگری مثل آژانس های مسافرتی، درآمد خود را غالبا به دلار یا یورو دریافت می کنند و در نتیجه آسیبی بابت تورم و کاهش ارزش پول ملی ترکیه نمی بینند. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است نرخ تورم در ترکیه طی چند سال بررسی گردیده است:

سالدرصد نرخ تورم در ترکیه
2015%7.67
2016%7.78
2017%11.14
2018%16.33
2019%12.26
2020%12.09
2021%13.01

سوالات متداول

هزینه زندگی یک نفر در ترکیه چقدر است ؟

میانگین ماهیانه هزینه زندگی یک نفر در کشور ترکیه در حدود 1500 لیر الی 2500 لیر می باشد.
این در شرایطی است که اجاره خانه لحاظ نشده است.

هزینه اجاره آپارتمان 2 خوابه در ترکیه چقدر است ؟

هزینه اجاره آپارتمان دو خوابه در نزدیکی و حوالی مراکز شهر در حدود 2500 لیر می باشد.

هزینه انرژی در ترکیه برای یک خانواده سه نفره چثدر می باشد ؟

هزینه آب ، گاز ، برق ، اینترنت در کل در حدود 800 تا 1000 لیر می باشد.