افتتاح حساب بانکی در ترکیه ( مزایا و امتیازات )

با توجه به بخشنامه بانک مرکزی ترکیه افتتاح حساب بانکی برای افرد بدون داشتن کارت اقامت فقط در بانک زراعت ( Ziraat Bank ) میسر هست. در پروسه گشایش حساب بانکی حضور فیزیکی شخص امر محرضی هست و امکان گشایش حساب بانکی جدید با کفیل و وکیل امکانپذیر نیست.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه
Master and Visa Card

مراحل و شرایط گشایش حساب بانکی در ترکیه :

  • حضور در یکی از ادارات مالیاتی  با پاسپورت و یا کارت اقامت جهت دریافت کد مالیاتی Vergi Kimlik Numarası البته درخواست کد از سامانه اینترنی https://ivd.gib.gov.tr نیز امکانپدیر است.
  • خرید شماره همراه ترکیه (‌سیم کارت ) دقت داشته باشید چنانچه شما اقامت ترکیه را نداشته باشید این خط فقط به مدت 3 ماه کار خواهد کرد و بعد از 3 ماه تا 6 ماه یکطرفه و در نهایت خط از بین میرود.

با نداشتن امکان دسترسی به خط موبایل از امکان خرید آنلاین و تایید آن از طریق رمز پیامکی محدود خواهید شد ولی همچنان حساب بانکی شما فعال می باشد.

  • حضور در یکی از شعب بانک زراعت و گشایش حساب بانکی ( حساب لیر ، یورو ) چنانکه کارت اقامت داشته باشید میتوانید در بانک ( ایش بانک İş bank ) نیز حساب باز کنین.
  • پس از گشایش حساب بانکی اقدام به فعال سازی نرم افزار موبایلی بکنید و از قسمت تنظیمات امکان دسترسی از خارج خاک ترکیه را فعال نمایید.

از عید قربان سال 2022 برای ایرانی ها بعلت تحریم ها حساب دلاری گشایش نمیشود.

البته بخاطر سخت گیری های بانک ترکیه برای کنترل پول شویی ، تحریم های FATF مخصوصا برای ایرانی ها گشایش حساب بانکی یا انجام نمیگیرد و یا با درخواست سپرده حداقل 40.000 لیری انجام میگیرد.

این در حالی است که بانک ها با اعتبار شرکت ها و یا افراد معتبر در آن بانک اقدام به گشایش حساب بانکی در ترکیه میکنند.

 

جهت دریافت مشاوره و گشایش حساب بانکی در ترکیه میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

ارتباط با مالتین - استانبول

 

مزایای حساب بانکی در ترکیه

تقریبا کل دنیا بجز از چند کشور به سیستم بانکی مستر و یا ویزا متصل هست . یعنی مهم نیست شما در ترکیه حساب باز کردید میتونید در کل دنیا که این دو سیستم کار میکنه.

میتونید خرید آنلاین انجام بدین ، از ATM با کارمزد پول دریاقت کنین و یا انتقال وجه به هر جای دنیا نجام بدین ، میتونید درآمد گوگل آدسنس یا یوتوب خودتون رو برداشت کنید و از همه مهمتر در حساب های رمز ارزی مثل Binance میتونین حساب رو شارژ و یا برداشت کنین.

 

سود بانکی در ترکیه

با توجه به دستورالعمل حدید سود بانکی برای سپرده گذاری لیری بسته بمدت زمان قرار فی مابین از روزانه 14/50 درصد برای ماهیانه 17 درصد و برای 365 روز 16/50 درصد گزارش شده است.

برای محاصبه میزان سود میتوانید از وب سایت Ziraat Mevduat Getirisi Hesaplama استفاده نمایید.

برای مثال برای 10.000 لیر در تاریخ 2021/05/06 در عرض 30 روز 132.74 لیر آخر ماه میتوانید سود بگیرید .

محاسبه سود بانکی 10.000 لیر برای یکماه

متاسفانه در بسیاری این مقدار سود را برای سپرده های دلار ، یورو نمیتوانید از بانک ها بگیرید


جدول زیر 7 بانکی که بیشترین میزان سود بانکی برای سپرده های لیری را دارن

 

نکاتی که باید توجه کنید تا حساب شما مسدود نشود

اگر شما اقامت توریستی موقت در ترکیه دارید پس بنابرین حق استفاده از آن حساب برای انجام امورات تجاری خود ندارد ، اگر بانک این موضوع شود حساب شما را مسدود خواهد کرد و برای بازگشایی مجدد باید توجیه خوبی برای این کار داشته باشید.

بانک ها با مبلغ پس انداز شما که در حساب بگذارید ، یا خرید بی وقفه اینترنتی هیج کاری ندارند موضوع انتقال و یا دریافت دلاری از مبدا و مقصد کشورهای دیگر هست و یا در توضیحات مبالغ واریزی به شما اذعان پرداخت از بابت خدمات یا فروش باشد.

در کل از انجام کارهای تجاری بر پایه ارز دلار ، یورو با حساب شخصی دوری کنید .

از واریز و برداشت به حساب وب سایت های شرطبندی دوری کنید ، در ترکیه خلاف قوانین ملی هست.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه و ارتباط آن با حساب بانکی

قبلا در خصوص مزایای ثبت شرکت در ترکیه صحبت کردیم . با توجه به امتیازات ثبت شرکت در ترکیه میتوانید با ارایه مدارک شرکت خودتون اقدام به گشایش حساب شرکتی نمایید . در بیشتر مواقع برای نقل و انتقالات بین کشوری که مرسوم به سوویت Swift می باشد میتوانید تراکنش های شرکت خود را با حساب شرکتی انجام بدهید یا با ارایه تسهیلات بانکی به شرکت ها میتوانید از مزایای آن استفاده نمایید.

سوالات متداول

آیا با پاسپورت امکان افتتاح حساب در ترکیه امکانپذیر هست ؟

بله . حتما نیاز به کارت اقامت ترکیه ندارید. در همان لحظفه وذود به خاک ترکیه میتوانید با در دست داشتن پاسپورت اقدام به افتتاح حساب نمایید

ایرانی ها در چه بانک هایی از ترکیه میتوانند افتتاح حساب نمایند ؟

ایرانی ها با پاسپورت فقط در بانک زراعت و واکیف . در صورت داشتن کارت اقامت در ایش بانک میتوانند اقدام به گشایش حساب بانکی نمایند

آیا حضور شخص جهت گشایش حساب بانکی الزامیست ؟

بله . در اولین مراجعه جهت گشایش حساب بانکی حتما وجود فیزیکی شخص الزامی می باشد و با وکالت یا هر طریق دیگر امکان افتتاح حساب نیست.

فرق کارت پول Debit با کارت اعتباری Credit چیست ؟

کارت پول یا همان Debit Card به همان اندازه که در حساب خود موجودی دارید میتوانید خرج کنید. ولی کارت اعتباری یا همان Credit Card بانک بسته به قدرت حساب و کارکرد شما میتواند اعتباری مازاد را برای شما در نر بگیرد حتی با نداشتن موجودی نیز میتوانید از کارت خود خرید نمایید ولی این مبلغ طی دوره ماهیانه باید به بانک پرداخت گردد