انواع مختلف سند مالکیت برای املاک و مستغلات وجود دارد. به همین دلیل افرادی که می خواهند مالکیت خود را بدست آورند باید اطلاعاتی در مورد سند ملکی که می خواهند خریداری کنند داشته باشند.

فرق رنگ اسناد در ترکیه و چند مدل سند مالکیت در ترکیه وجود دارد

عنوان سند ، سندی کتبی و رسمی است که توسط اداره ثبت اسناد و املاک صادر شده و مالکیت سازه ای را که در زمین یا بخشی از زمین ساخته شده است نشان می دهد. تا زمانی که عم خلاف ثابت نشود ، در زمینه های قانونی معتبر قلمداد می شود.

رنگ سند مالکیت به چه معناست؟

دو نوع سند متفاوت وجود دارد ، قرمز و آبی.

سند با رنگ های آبی و قرمز از لحاظ طراحی و محتوا یکسان هستند ، اما از نظر کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند.

سند آبی چیست؟

سند مالکیت آبی ، که نماد این است که شما مالک یک زمین هستید. ولی هنوز هیچ ساختمانی بر روی آن وجود ندارد یا ساخت ساختمان به تازگی آغاز شده است. زمین های دارای سند مالکیت آبی نشان می دهد که این ملک هنوز تملک نشده است.

سند قرمز چیست؟

سند مالکیت قرمز نشان می دهد که پس از اتمام ساخت و ساز ملک ، بخشهای مستقل تایید شده در پروژه ، مناطق استفاده از ملک و سهام خاص وجود دارد. سند مالکیت به رنگ قرمز به املاک دارای مالکیت Kat Mülkiyeti یا در اصطلاح فارسی میتوان این چنین ترجمه کرد : حق مالکیت طبقه ارتفاعی ( واحد مسکونی از این ساختمان ) اختصاص داده می شود.

 • مالکیت Kat Mülkiyeti یا حق ارتفاع و طبقه چیست؟

نوعی سند مالکیت است که با تملک هر قسمت از ساختمانهایی که ساخت آنها بصورت جداگانه به سهامداران انجام شده تحقق می یابد. سند مالکیت Kat Mülkiyeti به صاحب سهام حق مالکیت مستقل را می دهد.

اسناد مالکیت Kat Mülkiyeti شامل کلیه ویژگی های ساختمان است. بسیاری از جزئیات مانند مساحت ساختمان ، متر مربع و قسمتهای مشترک در این سند مالکیت گنجانده شده است. بانک ها به راحتی به افرادی که می خواهند با وام مسکن صاحب خانه شوند وام مسکن آپارتمان هایی با این نوع سند اعطا می کنند. مناسب ترین سند مالکیت برای وام مسکن است .

 • گواهی پایان کار چیست؟

گواهی پایان کار ، مجوزی است که توسط مقامات شهرداری صادر می شود و نشان می دهد که ساختمان مطابق قانون و مقررات مربوطه به اتمام رسیده است. ساختمان باید مطابق با پروژه تکمیل شود تا بدون هیچ گونه مشکلی گواهینامه تسویه حساب را بدست آورید. ساختمانهایی که با ترسیم پروژه متفاوت باشند یا به طور ناقص تکمیل شده باشند مجاز به تملک نیستند.

جدا از این ، اگر ساختمان مانند پروژه ساخت و ساز نباشد ، ممکن است جریمه ای اداری برای صاحب ساختمان در نظر گرفته شود یا تصمیم به تخریب ساختمان گرفته شود.

انواع اسناد مالکیت ؟

سه نوع سند مالکیت برای املاک و مستغلات وجود دارد.

سند Kat Mülkiyeti ، سند Kat Irtifakı و سند سهام داری یا مشاع . علاوه بر آگاهی از رنگ های سند مالکیت ، افرادی که می خواهند ملکی را در اختیار داشته باشند باید این انواع سند مالکیت را نیز بدانند که با توجه به ساختار فعلی یا مالکیت غیر منقول متفاوت است.

نکته مهم در خصوص فرق بین سند Kat Mülkiyeti ، سند Kat Irtifakı در چیست ؟

همانطور که در پاراگراف قبلی گفتیم سند Kat Mülkiyeti بعد از پایان کار و تسویه حساب کامل پروژه با شهرداری دریافت میشود. در این زمان بعلت اینکه خریدار اطمینان حاصل کند که ملک خریداری شده وضعیت حق اعیان و عرصه را خواهد داشت از سمت اداره اسناد تا اتمام پروژه سند Kat Irtifakı دریافت میکند.

 • دو موضوع مهمی که باید در خصوص سند Kat Irtifakı درنظر بگیرید :
 1. احتمال دارد بانک ها به اسناد Kat Irtifakı وام بانکی پرداخت نکند.
 2. چنانچه به هر دلیلی پروژه به اتمام نرسد و حق تملک نداشته باشید حتی نمیتوانید اسکان کنید و در مواردی شهرداری حتی حق تخریب و بازسازی را دارد !

سند Kat Irtifakı در ساختمانهایی که هنوز شروع نشده اند یا در مرحله ساخت هستند ، ارائه می شود. زمین در حال ساخت توسط اداره ثبت اسناد ثبت شده است. بنابراین دارای یک رسمیت است.

تذکر مهم و مشاوره رایگان

خرید ملک در ترکیه و اخذ شهروندی

انتخاب پروژه و تشخیص سازنده قوی یکی از تخصص ها و تجربه چنین ساله بنده می باشد

ارتباط با من از طریق واتس آپ
ارتباط از طریق واتس آپ و مشاوره رایگان

سند Kat Mülkiyeti

سند مالکیت حقوقی صاحب ملک را در مورد املاک و مستغلات مستند می کند.

سند Kat Mülkiyeti اصطلاحی است که برای توصیف حق مالکیت خصوصی و مستقل هست. در مناطقی از یک ساختمان کامل که برای استفاده به تنهایی مناسب است ، مانند واحد مستقل ، انبارها ، مغازه ها و مکان های مشترک .

از طرف دیگر سند Kat Mülkiyeti نوعی سند است که با ثبت هر بخش در یک ساختمان تکمیل شده به طور جداگانه در دارندگان حق تحقق می یابد.

مشخصات ساختمان بر روی سکونتگاه نوشته شده است. اطلاعاتی مانند مساحت ساختمان ، متر مربع آن ، کیفیت آن ، تعداد قسمت مستقل و قسمتهای مشترک میتواند گنجانده شود. ” سند Kat Mülkiyeti در ساختمان هایی که ساخت آنها به طور قانونی به اتمام رسیده و دارای سند Kat Irtifakı هستند به Kat Mülkiyeti تبدیل میشود ” مناسب ترین نوع سند مالکیت برای افرادی است که قصد خرید ملک با وام مسکن را دارند.

سند Kat Irtifakı

مالکیت 6 دانگ در طبقه ساختمان در حال ساخت ایجاد شده است.

ساختمان بصورت کامل در اداره ثبت اسناد و املاک ثبت شده است. بنابراین دارای یک رسمیت است.

سند زمین ، شماره درب واحد ساختمان و مناطقی که متعلق به صاحبان املاک است تعیین شده است. به عبارت دیگر ، مساحت هر یک از دارندگان حق در ملکی که دارای حق سقف است تعیین می شود. به همین دلیل ، افرادی که دارای حق مالکیت هستند نیز برخی از حقوق قانونی را دارند. بعلاوه ، اگر شخصی که می خواهد ملکی داشته باشد بخواهد از ساختمانی که سند مالکیت دارد خانه ای بخرد ، می تواند از طریق این ساختمان وام مسکن بگیرد. بانکها به ساختمانهایی که دارای حق سرپرستی هستند ، وام مسکن می دهند.

سند املاک در ترکیه

بخش A – شامل اطلاعات مکانی

 1. استان
 2. منطقه
 3. محله یا روستا
 4. شماره جزیره یا پلاک ناحیه
 5. شماره پارسل
 6. درصد زمین از منطقه
 7. مشخصه ملک
 8. عکس شخصی
  بخش B – شامل اطلاعات ملک شما
 9. نوع ملک
 10. سهم مالک زمین
 11. متر مربع ملک / پروژه
 12. شماره بلوک / طبقه / واحد
 13. شماره آپارتمان مستقل
 14. شماره ثبتی
  بخش C – شامل اطلاعات درباره صاحب ملک
 15. نام مالک یا مالکان ( بیش از یک مالک میتواند باشد )
 16. سهام هر مالک
  بخش D – شامل اطلاعات بایگانی ثبت اسناد
 17. نوع و شماره ملک غیر منقول
 18. نوع ملک واگذاری ( ارثی ، فروش ، اهدایی )
 19. ارزش ملک
 20. اطلاعات در مورد آدرس
 21. تاریخ و شماره ثبتی

سند سهام داری یا مشاع

املاک غیر منقول دارای سند مالکیت مشترک است.

سند مالکیت مشترک سند رسمی است که در آن تعداد و اسامی سهامدارانی که در هر ملکی سهام دارند مشخص می شود. در سند سهام ، سهامداران در کل مساحت قابل مشاهده نیستند. به عبارت دیگر ، در این سند معلوم نیست کدام منطقه متعلق به چه کسی می باشد .

همه در این ملک سهمی مشترک دارند. سهامداران تقسیم اقامتگاه ها را از طریق قول نامه انجام میدهند.

ارزش املاک غیر منقول دارای سند مالکیت مشترک کمتر از سایر املاک است. فروش املاک و مستغلات دارای این سند مشکل دارد. اگر شخصی که می خواهد ملکی داشته باشد بخواهد ملکی را با وام رهنی خریداری کند ، نمی تواند. بانک ها به ملکی که دارای سند مالکیت مشترک است وام نمی دهند. 

اگر می خواهید یک ملک داشته باشید ، ابتدا باید نوع سند مالکیت ملکی را که می خواهید خریداری کنید بیاموزید و برنامه های آینده و سرمایه گذاری های خود را بر این اساس انجام دهید.


چند مدل سند مالکیت در ترکیه وجود دارد ؟

سه نوع سند مالکیت برای املاک و مستغلات وجود دارد.
سند Kat Mülkiyeti، سند Kat Irtifakı و سند سهام داری یا مشاع .

فرق اساسی سند قرمز و آبی در ترکیه ؟

سند آبی چیست؟
سند مالکیت آبی ، که نماد این است که شما مالک یک زمین هستید. ولی هنوز هیچ ساختمانی بر روی آن وجود ندارد یا ساخت ساختمان به تازگی آغاز شده است.
سند قرمز چیست؟
سند مالکیت قرمز رنگ نشان می دهد که پس از اتمام ساخت و ساز ملک ، بخشهای مستقل تایید شده در پروژه ، مناطق استفاده از ملک و سهام خاص وجود دارد.

برای اخذ شهروندی ترکیه چه نوع سندی نیاز هست ؟

بی شک برای دریافت و اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید املاک غیر منقول نیاز به سند قرمز می باشد.