تابعیت ترکیه از طریق اقامت یکی از راه های به رسمیت شناخته شدن شهروند ترکیه برای خارجی ها است. اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت عموماً به عنوان اخذ تابعیت ترکیه نیز شناخته می شود. به عبارت دیگر، این اساسی ترین شکل اخذ تابعیت ترکیه در عمل است.

در مقاله خود به شرایط اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت، مراحل درخواست و نتایج احتمالی این فرآیند پرداختیم. ما به سوالاتی که اغلب در عمل با آنها برخورد می کنیم پاسخ دادیم. توصیه می کنیم مقاله ما را با دقت بخوانید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

تابعیت ترکیه از طریق اقامت چیست؟

روش اخذ تابعیت که برای افرادی که 5 سال بدون وقفه در ترکیه اقامت قانونی داشته اند، تابعیت ترکیه از طریق اقامت نامیده می شود.

راه های جایگزین زیادی برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد. این راه ها عموما ماهیت خاصی دارند و شرایط خاصی دارند.

برای مثال تابعیت ترکیه از طریق ازدواج و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری. تابعیت ترکیه از طریق اقامت ماهیت کلی تری دارد. تابعیت از طریق اقامت را تابعیت عمومی نیز می گویند.

می توانید مقاله ما را با عنوان ” درخواست شهروندی ترکیه ” در مورد راه های اخذ تابعیت ترکیه به طور کلی مطالعه کنید . در این مقاله به موضوع اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت می پردازیم.

مقررات مربوط به نحوه اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت در قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901 آمده است.

آیین نامه نحوه کار و نحوه انجام اقدامات رویه ای در آیین نامه اجرای همان قانون آمده است.

مهم: درخواست های تابعیت ترکیه شامل بسیاری از مراحل رویه ای است که به دانش فنی نیاز دارد. انجام هر گونه اشتباه در این مراحل ممکن است باعث طولانی شدن روند درخواست و حتی رد درخواست شود. برای اینکه با چنین شرایطی مواجه نشوید، لازم است قبل از درخواست و در طول مراحل درخواست با یک وکیل مجرب وکیل خارجی همکاری کنید .

شرایط شهروندی ترکیه از طریق اقامت چیست؟

شرایط لازم نیز بسته به دلیل درخواست شهروندی ترکیه متفاوت است. علاوه بر این، شرایط کلی در هر برنامه وجود دارد.

مقررات مربوط به شرایط عمومی در ماده 11 قانون شهروندی ترکیه آمده است.

بر اساس آیین نامه این ماده، شرایطی که برای درخواست تابعیت از طریق اقامت در نظر گرفته شده است را می توان به شرح زیر برشمرد:

 • بالغ بودن و داشتن قدرت تمایز برای متقاضی، (ارزیابی بر اساس قوانین تابعیت متقاضی انجام می شود، اگر فرد بدون تابعیت باشد، قانون مدنی ترکیه منطقه درخواست را پیدا می کند)
 • 5 سال قبل از ارائه درخواست به طور مداوم در ترکیه اقامت داشته باشید.
 • نشان دادن اینکه با رفتار خود تصمیم به اقامت در ترکیه وجود دارد (مثلاً خرید ملک در ترکیه، راه اندازی کسب و کار، کار در هر شغلی، تحصیلات خود در ترکیه)
 • داشتن درآمد یا حرفه کافی برای تأمین زندگی خود و افراد تحت تکفل خود،
 • داشتن اخلاق خوب، نداشتن عادات بدی که مغایر با ارزش های اجتماعی باشد
 • داشتن حداقل مهارت زبان ترکی در سطحی برای حفظ زندگی اجتماعی،
 • در موقعیتی نباشند که امنیت ملی و نظم عمومی را مختل کند،
 • نداشتن بیماری که سلامت عمومی را تهدید کند.

شرایط ذکر شده در بالا شرایطی است که برای درخواست شهروندی ترکیه از طریق اقامت در نظر گرفته شده است. در صورت وجود نقص در هر یک از شرایط و تشخیص این وضعیت، درخواست رد می شود. باید تاکید کرد که فرد; گاهاً با وجود داشتن شرایط، ممکن است در اثر ارزیابی نادرست مدیریت با رد درخواست مواجه شود. برای اینکه چنین نتیجه ای به وجود نیاید، باید در حین درخواست، روند به نحو احسن دنبال شود و زمینه قانونی به درستی ایجاد شود.

اخذ شهروندی ترکیه با اقامت توریستی

مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت ترکیه از طریق اقامت

مدارکی که باید هنگام درخواست شهروندی ترکیه از طریق اقامت تهیه شود، در ماده 17 آیین نامه مربوطه تنظیم شده است. مدارک مورد نیاز طبق آیین نامه را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

 • فرم درخواست مبنی بر تمایل عمومی برای کسب شهروندی ترکیه،
 • سندی که نشان می دهد متقاضی شهروند کدام ایالت است (گذرنامه و غیره)، اگر فرد بی تابعیت باشد، مدرک مربوطه،
 • مدارک حاوی اطلاعات هویتی (شناسنامه، شناسنامه و …)
 • در صورت ازدواج، سندی که نشان دهنده روابط خانوادگی همسر و فرزندان او باشد.
 • سند وضعیت تأهل، سند ازدواج در صورت ازدواج، سند طلاق در صورت طلاق، سند فوت همسر در صورت بیوه بودن،
 • اگر متقاضی دارای یکی از اقوام درجه یک یا دو شهروند ترکیه باشد، یک کپی از گواهی تولد آنها،
 • گزارش بهداشتی مبنی بر عدم ابتلای متقاضی به بیماری که سلامت عمومی را تهدید کند (اصول مربوط به این گزارش توسط وزارت بهداشت تعیین می شود).
 • سندی که نشان می دهد او و وابستگانش می توانند در ترکیه امرار معاش کنند (مانند مجوز کار، پلاک مالیاتی، تعهد)
 • یک سند اجازه اقامت معتبر برای مدت زمانی که فرآیند درخواست نهایی شود،
 • اگر تصمیم دادگاه به دلیل جرم قطعی شده باشد، نمونه ای از این،
 • سندی مبنی بر پرداخت هزینه خدمات،
 • سندی که نشان می دهد وی به مدت 5 سال قبل از تاریخ درخواست بدون وقفه در ترکیه مانده است (سند اداره امنیت استان که تاریخ ورود و خروج را نشان می دهد).

اگرچه مدارک اولیه مورد نیاز برای شهروندی ترکیه از طریق اقامت به این صورت است

اما بسته به مشخصات مورد خاص ممکن است مدارک اضافی برای متقاضی مورد نیاز باشد. همه اینها می تواند روند را طولانی کند. به همین دلیل، پیگیری موثر از همان ابتدای درخواست الزامی است.

فرآیند درخواست شهروندی توسط محل سکونت

جزئیات در مورد روندی که برای اخذ تابعیت ترکیه باید دنبال شود در ماده 16 و زیر آیین نامه اجرای قانون شهروندی ترکیه آمده است. می توانیم مراحل فرآیند را به صورت زیر فهرست کنیم:

 1. درخواست ها طبق روال لازم به استانداری یا نمایندگی های خارج از کشور انجام می شود. این درخواست می تواند با وکالت نامه وکالت یا توسط شخص انجام شود. با این حال، با توجه به دشواری و پیچیدگی فرآیند و اقدامات نادرست اداره در عمل، بهتر است از یک وکیل کمک بگیرید.
 2. بررسی اولیه درخواست مورد نیاز توسط مرجع درخواست انجام می شود.
 3. در مرحله معاینه اولیه؛ گاهی به دلیل اعمال اشتباه شخص و گاهی به دلیل تقصیر اداره. به همین دلیل، پیگیری دقیق و موثر اولین فرآیند مهم است.
 4. پس از این مرحله، بررسی ایمنی انجام خواهد شد. ارزیابی می شود که آیا این شخص تهدیدی برای امنیت ملی، نظم عمومی و سلامت عمومی است یا خیر. چه اخلاق خوب، درآمد، بیمه درمانی و … داشته باشد. مورد بررسی قرار می گیرد. در نهایت یک فایل در مورد شخص ایجاد می شود.
 5. با تکمیل تحقیقات، پرونده اعاده شده به استانداری به کمیسیون بررسی و تحقیقات شهروندی ارسال می شود. متقاضی توسط کمیسیون مصاحبه می شود.
 6. با انجام مصاحبه مشخص می شود که توانایی فرد متقاضی در صحبت به زبان ترکی، چگونه امرار معاش می کند، آیا با زندگی اجتماعی سازگار است یا خیر. نظر تشکیل شده در نتیجه مصاحبه در فرم مصاحبه درج می شود.
 7.  در صورتی که در نتیجه مصاحبه مشخص شود که تمامی شرایط وجود دارد و مانعی برای اخذ تابعیت ترکیه وجود ندارد، پرونده متقاضی برای تصمیم گیری توسط اداره استان به وزارت ارسال می شود.
 8. در صورتی که در نتیجه مصاحبه مشخص شود که متقاضی شرایط لازم را ندارد و یا موانعی برای اخذ تابعیت ترکیه وجود دارد، پرونده به وزارتخانه ارسال نمی شود. متقاضی با اطلاعیه ای از وضعیت مطلع می شود.
 9. در تمام این مراحل، گاهی اوقات می توان فرآیندها را در حالت تعلیق قرار داد. به عبارت دیگر، اداره ممکن است در زمان مورد نیاز اقدامی انجام ندهد. بنابراین، لازم است که روند را از نزدیک دنبال کنید.

مراحل کاربردی که در بالا نشان دادیم حاوی جزئیات بسیار پیچیده ای هستند. عدم پیگیری درخواست با یک وکیل متخصص در این زمینه ممکن است باعث طولانی شدن بیش از حد روند و حتی نتایج منفی شود. به همین دلیل، پیگیری این روند با یک وکیل مهم است.

روند درخواست چقدر طول می کشد؟

مدت زمان درخواست شهروندی ترکیه در هر درخواست مشخص متفاوت خواهد بود. ممکن است به دلیل تکمیل نشدن مدارک یا عدم احراز شرایط، این روند بیشتر طول بکشد. به همین دلیل ارائه مدارک به صورت کامل ضروری است تا در اسرع وقت مراحل تکمیل شود.

در صورت عدم ایجاد اختلال در روند درخواست، امکان نتیجه گیری در مدت 5-6 ماه وجود دارد. اختلالات باعث از بین رفتن قابل توجه حقوق متقاضی می شود. به عنوان مثال، اگر مدارک مفقودی ارائه شود یا گزارش تکمیلی در مورد شخص مورد نیاز باشد، این روند معمولا تا 4 ماه طول می کشد. برای اینکه با چنین شرایطی مواجه نشوید و در روند کار اختلالی ایجاد نشود، حمایت وکیل حائز اهمیت است.

آیا اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت شامل همسر و فرزندان می شود؟

از جمله موضوعاتی است که بسیار کنجکاو است که آیا در صورت اخذ تابعیت ترکیه، این تصمیم به همسر و فرزندان هم سرایت خواهد کرد یا خیر. مطابق با قانون شهروندی ترکیه و مقررات مربوطه، تابعیت ترکیه که با استثنائات خاصی به دست می آید، تأثیری بر همسر و فرزندان ندارد.

اگر درخواست اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت، یعنی به طور کلی مثبت باشد، تنها به متقاضی تابعیت ترکیه اعطا می شود. همسر یا فرزندان متقاضی با استفاده از این موقعیت تابعیت ترکیه را ندارند. همسران و فرزندان نیز برای اینکه شهروند ترکیه شوند باید درخواست جدیدی ارائه دهند.

در صورت رد درخواست چگونه می توان به این تصمیم اعتراض کرد؟

در صورت رد درخواست، در صورتی که تصمیمات نهادهای عمومی مانند وزارت و کمیسیون که در این فرآیند شرکت داشته اند، غیرقانونی تلقی شود، می توان برای ابطال این موارد در دادگستری اداری ابطال دادخواست داد. تصمیمات

طرح دعوای ابطال مشروط به مهلت های خاصی است.

مدت تخلف تعیین شده برای پرونده های ابطال 60 روز پس از ابلاغ قانون اداری مربوط می باشد. متقاضی می تواند ظرف 60 روز پس از ابلاغ رای رد با مراجعه به محاکم اداری، ابطال رای رد را درخواست کند.

اهمیت وکیل در درخواست تابعیت ترکیه از طریق اقامت

در بالا، ما اطلاعات کلی در مورد نحوه درخواست شهروندی ترکیه از طریق اقامت، یعنی به طور کلی و نحوه پیشرفت روند ارائه کرده ایم. همانطور که مشاهده می شود، درخواست شهروندی شامل مراحلی است که نیاز به کار کاملاً دقیق دارد.

اشتباه یا نقص در مراحل فرآیند درخواست ممکن است باعث طولانی شدن روند درخواست و حتی رد درخواست شود. درخواست‌هایی که بدون پشتیبانی قانونی انجام می‌شوند اغلب به این دلایل رد می‌شوند. لازم است از چنین وضعیتی جلوگیری شود و قبل از اتمام مراحل در زمان معقول از وکیل درخواست شود .

مهم: مشاهده می شود که برخی از “شرکت های مشاوره” در حال کار بر روی روش های شهروندی برای خارجی ها هستند. با این حال، طبق قانون؛ تابعیت، اجازه اقامت، اجازه کار و غیره این گونه معاملات از جمله مشاغلی است که فقط وکلا می توانند انجام دهند.

چنین شرکت های مشاوره ای شرکت های حقوقی نیستند و این امکان را دارند که باعث از بین رفتن حقوق افراد شوند.

آنها با پیش نویس اسناد آماده کپی پیست، برنامه های یکسانی را برای همه ایجاد می کنند و باعث از بین رفتن حقوق برخی افراد می شود و نمی توانند راه حلی برای مشکلات حقوقی که فوراً ایجاد می شوند بیابند.

افرادی که به دلیل نداشتن دفتر حقوقی حقوق خود را از دست داده اند نمی توانند این شرکت ها را مسئول بدانند. به همین دلیل سالم ترین کار این است که با وکالتنامه وکیل این فرآیند را انجام دهید.

سوالات متداول

برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق اقامت چند سال باید در ترکیه بمانید؟

اقامت ۵ سال متوالی در ترکیه الزامی است. خارج از ترکیه به صورت قانونی و برای مدت کوتاه مانع از بی وقفه بودن شرط نمی شود.

هزینه خدمات درخواست شهروندی ترکیه چقدر است؟

هزینه خدمات شهروندی ترکیه برای سال 2023 115 لیر لیر تعیین شده است. برای درخواست، هزینه تعیین شده توسط مقامات باید در صندوق دار مالی واریز شود. با این حال، این فقط هزینه خدمات است. در مورد سایر هزینه ها و هزینه ها باید با وکیل مشورت شود.

برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت کجا اقدام کنیم؟

درخواست شهروندی ترکیه به فرمانداری محل اقامت در این کشور انجام می شود. در خارج از کشور در نمایندگی های خارجی انجام می شود.

آیا در صورت رد شدن درخواست شهروندی ترکیه امکان درخواست مجدد وجود دارد؟

در صورت رد درخواست، در صورت احراز شرایط لازم مندرج در قانون، امکان ارزیابی مجدد وضعیت با درخواست جدید وجود دارد. با این حال، فرد نباید دلایل کافی برای اخراج داشته باشد.

نحوه اخذ سند اعلامی در خصوص اخذ تابعیت چگونه است؟

سند مربوط به کسب تابعیت در ازای امضا از مرجعی که درخواست از آن درخواست شده است دریافت می شود. مرجع درخواست بسته به اینکه درخواست در داخل یا خارج از کشور انجام شده باشد متفاوت است.

آیا پس از اخذ سند اعلامی در خصوص اخذ تابعیت اقدام دیگری لازم است؟

پس از دریافت مدارک مربوط به اخذ تابعیت، درخواست کارت شناسایی جمهوری ترکیه به عنوان آخرین مرحله باید انجام شود.

در چه شرایطی تصمیم اخذ تابعیت ترکیه از طریق اقامت لغو می شود؟

تصمیم به اخذ تابعیت ترکیه؛ در صورتی که مشخص شود متقاضی اظهارات خلاف واقع و مواردی را که مبنای تصمیم قرار گرفته است کتمان کرده است، باطل می شود. موارد عادی ترک تابعیت نیز حق شخص را فسخ می کند.

آیا فرد خارجی دارای تابعیت ترکیه باید نام خود را تغییر دهد؟

خارجیانی که درخواست شهروندی ترکیه موفقیت آمیز بوده و شهروند ترکیه هستند، می توانند نام و نام خانوادگی خود را حفظ کنند. فقط نام شخص با حروف ترکی نوشته شده و در دفتر خانواده ثبت شده است. با این حال، شخص حق دارد نام خود را تغییر دهد. برای این کار باید دعوای تغییر نام مطرح شود.