اقامت توریستی ترکیه

یکی از روش های آسان اخذ اقامت در ترکیه حداقل تا سال های اخیر اخذ اقامت توریستی بود. با توجه به تغییر سیاست های دولت و فشار حذب مخالف دولت فعلی اردوغان از سال 2022 اقامت توریستی ترکیه با سختگیری های شدیدی روبرو شد.

در ادامه باید گفت این سختگیری ها به قدری یکطرفه بود که هیچ قانون مدونی برا اخذ این نوع اقامت دیگر تا به امروز وجود ندارد. در اصل مدارک و شرایط اخد اقامت توریستی تنها با ارابه مدارک شناسایی معتبر بهمراه اجاره نامه ملک مسکونی قبلا کفایت میکرد . تا زمانی که دولت متوجه موضوع کلاه برداری افراد در درخواست شد سعی کرد شرایط را کاملا قانونی و مدارک را سختگیرانه تر پیش ببرد تا جایی که عملا بدون داشتن شرایط عملا اخذ این نوع اقامت که برای بار اولی ها سخت بود برای تمدیدی ها نیز شرایط بحرانی بوحود آورد.

در ادامه به مدارک مورد نیاز و مراحل درخواست این نوع اقامت میپردازیم. اگر شما نیز برای تمدید اقامت و یا اخذ بار اول اقامت ترکیه نیاز به کمک دارید میتوانید از خدمات شرکت مالتین بهره ببرید.

جهت اخذ اقامت توریستی | دانشجویی | درمانی | انسانی میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از ” خدمات اخذ اقامت ترکیه ” ما دیدن فرمایید.

اخذ اقامت توریستی ترکیه

مراحل و مدارک مورد نیاز اخذ اقامت توریستی ترکیه

 1. فرم راندوو :  تهیه و پر کردن فرم راندوو از سایت اداره اقامت به آدرس اینترنی : https://e-ikamet.goc.gov.tr
  بطور معمول زمان تعیین قرار ملاقات برای افراد مختلف بسته به شهر – نوع اقامت درخواستی متفاوت هست . ولی عموما این زمان بعد از ثبت و ارسال فرم بصورت اینترنی یک هفته تا دو هفته می باشد.
 2. تهیه مدارک : مدارکی که در زمان ملاقات حضوری یا همان زمان راندوو باید ارایه بدهید بدینصورت می باشد.
  این مدارک چنانچه خانواده باشید کمی پیچیده تر و زمن بیشتری را برای تهیه این مدارک بهمراه دارد. پس پیشنهاد میکنیم اول مدارک خود را تهیه کرده سپس اقدام به ثبت راندوو نمایید.
 • کپی سیاه وسفید صفحه اول پاسپورت و آخرین مهر ورود به خاک ترکیه در برگه A4
 • چهار قطعه عکس رنگی بیومتریک ( اداری با زمینه سفید ) در سایز 6‍x4 و یا 3×4
 • پرینت رنگی پنج صفحه اول بیمه اقامتی ( بیمه اقامتی برای افراد زیر 18 سال و بالای 60 سال الزامی نیست ) در زمان اخذ بیمه اقامتی درخواست ابطال تمبر بکنید که تاثیر بسزایی در پرونده شما دارد.
 • پرینت برگه ثبت نام راندوو و امضا کردن صفحه اول آن.
 • برای بار اولی ها کپی اجاره نامه نوتر شده یا حضور صاحب ملک در دفاتر رسمی نوتر.
 • برای بار اولی ها کپی سند مالکیت خانه اجاره شده ( مازاد این مدرک ارایه نوماراتاژ که از شهرداری توسط گرفته میشود پرونده شما را قوی تر میکند ).
 • برای تمدیدی ها نیازی به ارایه اجاره نامه نمی باشد ولی باید آدرس ثبتی (‌Adres Kayit ) بهمراه یکی از فیش های آب – برق – گاز ارایه شود.
 • واریز فیش حق خاک و صدور کارت ( این مبلغ 80 دلار + 360 لیر برای صدور کارت در سال 2023 می باشد.
  این مبلغ را به دو صورت میتوانید پرداخت کنید ؛
  روش اول پرداخت از طریق درگاه آنلاین و کارت بانکی زراعت با ارایه شماره Tahakkuk Numarası از آدرس اینترنتی :‌ https://ivd.gib.gov.tr/
  بترتیب با انتخاب  Harç ve Değerli Kağıt Bedeli  و سپس GÖÇ İDARESİ İKAMET TEZKERESİ HARCI ÖDEME
  روش دوم دریافت کد مالیاتی با پاسپورت یا کارت اقامت از اداره مالیات و پرداخت در اداره مالیات )
 • ترجمه و نوتر شناسنامه بچه از طریق کنسولگری با عنوان doğum belgesi و سپس تایید کردن آن توسط بخشداری منطقه ” kaymakamlık “
 • ترجمه و نوتر سند ازدواج زوجین از طریق کنسولگری
  در دو مورد قبلی نوتر کردن این مدارک به شما کمک میکند در سال های بعد اقدام دوباره کاری برای ترجمه از کنسولگری را انجام ندهید که هزینه بیشتر و زمان بیشتری میطلبد
  جهت ترجمه مدارک و انجام کارهای کنسولگری باید با دریافت نوبت اینترنتی اقدام نمایید. سامانه نوبت دهی کنسولگری به آدرس اینترنتی :‌ appointment.mfa.gov.ir
 • اگر مادر و بچه زیر 18 سال بخواهد اقدام نماید باید برگه حزانت قبلا توسط پدر به مادر از ایران توسط دفتر اسناد تنظیم و به تایید دادگستری برسد و در زمان ترجمه شناسنامه بچه در کنسولگری جهت پاراف کردن این موضوع ارایه گردد.

با توجه به تمامی مدارک ذکر شده در زمان راندوو که از طریق پیام کوتاه بعد از ثبت فرم رانددو در طی چند ساعت دریافت میکنید این مدارک را ارایه میدهید و منتظر میمانید تا اداره مهاجرت بررسی و جواب را از طریق پیامک به شما اعلام کند.

 

نکات مهم

 • اگر صاحب ملک هستید و از طریق ملک اقدام میکنید (‌ اقامت ملکی ترکیه ) توجه کنید باید کپی سند مالکیت را در پرونده ارایه دهید.
  ارایه این مدارک به همراه سند مالکیت پرونده شما را بی نقص میکند :
  دریافت برگه Tapu Devami از اداره اسناد که نشان دهنده مالکیت فعلی شما برای ملک هست و سند چندین ساله را تایید میکند که به نام شماست در حال حاضر
  دریافت برگه نوماراتاژ از اداره شهرداری که نشان دهنده موقعیت محلی ملک و نداشتن بدهی مسکن می باشد.
 • برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا بعد از گذر 2 هفته از زمان رانددو پیامک مبنی بر تایید یا عدم آن دریافت نکردید میتوانید از سایت اینترنتی خود اداره مهاجرت با درج اطلاعات خودتون بررسی نمایید.
 • جهت اطلاعات بیشتر و وضعیت درخواست نیز میتوانید از سامانه تلفنی 157 با تماس واحراز هویت پرس و جو نمایید.
 • احتمال دارد حتی جواب درخواست شما تا 3 ماه بطول بیانجامد.
 • در صورت عدم تایید درخواست شما بعد از ریجکت شدن درخواست 10 روز فرصت دارید ترک خاک بکنید تا شامل جریمه Over Stay نباشید.
 • حتی با اعلام عدم تایید درخواست از زمان اعتبار ویزای 3 ماهه شما زمان باقی مانده باشد میتوانید تا آخرین روز در خاک ترکیه اقامت داشته باشید.
 • در صورت ریجکتی شما از هر نوع اقامت درخواستی تا 6 ماه آینده نمیتوانید از همان نوع اقامت درخواست مجدد ثبت نمایید.
 • در صورت ریجکتی شما از نوع اقامت درخواستی با ورود و خروج از خاک ترکیه میتواند از نوع دیگر دوباره درخواست ثبت نمایید.
 • درخواست راندوو شما باید قبل از پر شدن مدت اعتبار ویزای خود باشد ( مدت زمان اعتبار ویزای ایرانی ها 30 روز می باشد )
 • بعد از درخواست راندوو تا زمان ملاقات و دریافت نتیجه آن نبایدخاک ترکیه را ترک نمایید. در غیر اینصورت احتمال اینکه درخواست شما ریجکت شود زیاد است.

جریمه اضافه ماندن در خاک ترکیه 

جریمه خاک ترکیه اگر در صورتی که بیش از میزان اعتبار ویزای خودتن در ترکیه اقامت داشته باشید بدین صورت محایبه میگردد که برای ماه اول 50 دلار و برای هر ماه اضافی 10 دلار و یکبار هزینه صدور آن به میزان 356 لیر می باشد.

عدم پرداخت این مبالغ در زمان خروج از خاک ترکیه باعث دیپورت شدن فرد میشود. 

مدت زمان اعتبار ویزا در ترکیه

 

 

برای مثال 2 ماه در خاک ترکیه بیش از مدت زمان اعتبار 3 ماهه ویزاتون موندین باید در حدود 1678.49 TL در زمان خروج از خاک ترکیه پرداخت نمایید.

مالتین بصورت تخصصی در زمینه پرونده افراد دیپورتی – کد های دیپورتی و نحوه رفع آنها فعالیت دارد. میتوانید در سایت مقالات مرتبط را مطالعه نمایید.